نگهدارنده ارتودنسی

پس از آنکه ناهنجاری دندانی و یا فکی به کمک دستگاه های ارتودنسی برطرف گردید، مرحله  بعدی درمان شما که شامل حفظ نتایج بدست آمده می باشد آغاز می گردد. بدین منظور بایستی از دستگاه های نگهدارنده یا ریتینر استفاده نمایید. هدف از اين مرحله تطابق لثه و بافتهای نگهدارنده دندان با وضعيت جديد است زیرا لثه و بافتهای نگهدارنده دندانها مانند  کش تمایل به برگرداندن دندان به وضعیت اولیه دارند.و بعد از درمان ثابت مدتی زمان نياز است تا اين بافتها خود را در وضعيت جديد بازسازی کرده و جلوی برگشت نتايج گرفته شود.باید توجه داشت که .عدم  رعایت  دستورالعمل استفاده از نگهدارنده ها منجر به بهم خوردن مجدد نظم دندانی فکی و برگشت مشکل ارتودنسی خواهد گردید. بسیار هستند بیمارانی که به رغم درمان ارتودنسی و صَرف وقت و هزینه زیاد، به دلیل عدم استفاده صحیح از پلاک های ریتینر، مجددا دچار برگشت نامرتبی دندانها شده و چاره ای جز ارتودنسی دوباره ندارند

نگهدارنده های ارتودنسی بايد در 3-4 ماه اول به صورت 24 ساعته جز زمان غذا خوردن استفاده شود و بعد از آن تا 12 ماه به صورت شبانه استفاده شود و پس از آن به مرور استفاده از آن قطع شود .البته قبل از قطع استفاده از نگهدارنده متحرک و یا برداشتن نگهدارنده ثابت باید وضعيت دندانهای عقل مشخص شده باشد و رشد بيمار نيز تقريبا به طور کامل تمام شده باشد.لازم به ذکر است تعدادی از بیماران بدلیل ملاحظات مربوط به نوع ناهنجاری درمان شده و احتمال زیاد برگشت ممکن است نیاز به نگهدارنده ثابت طولانی مدت و یا دائم داشته باشند.

1.نگهدارنده متحرک

نوع معمول نگهدارنده می باشد که بايد در 3-4 ماه اول به صورت 24 ساعته جز زمان غذا خوردن استفاده شود و بعد از آن تا یکسال به صورت شبانه استفاده شده و بتدریج در صورت پایان رشد و تعیین وضعیت دندانهای عقل امکان قطع شود.  این دستگاه ها باید به استثناء وعده های غذایی اصلی و مواقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده گردند.
2.نگهدارنده ثابت

fixed retainerسيم نازکی است که با مواد همرنگ دندان به سطح پشتی دندانها چسبانده می شود که در دید نبودن، حفظ صد در صدی نتایج ارتودنسی و نهایتا کاهش مشکلاتی نظیر شکستن و گم شدن از مزایای آن در برببر انواع متحرک نگهدارنده می باشد. با این حال در صورت گاز گرفتن غذاهای سفت با دندانهای جلو امکان جداشدن این سیم ها در برخی نواحی از دندان ها وجود دارد که در این صورت می تواند حتی ظرف چند ساعت چابجایی دندان های ردیف شده را به همراه داشته باشد. لذا در این موارد می بایست در اولین فرصت ممکن به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود.این نگهدارنده ها در صورت رعایت بهداشت و سلامت لثه می توانند سالها باقی بمانند و گاهی در موارد خاصی بايد  مادام العمر استفاده شود . در ساير موارد و در صورت پایان رشد بیمار و تعیین تکلیف دندانهای عقل بعد از حداقل 18 ماه میتوانند  برداشته شوند.

3.نگهدارنده شفاف

orthodontics2بصورت پوشش شفاف نازکی است که تنها روی دندانها قرار می گيرد اصلا مشخص نبوده و بيمار راحت است هرچند مامکان دارد کمی روی تکلم بيمار اثر گذار باشد..روند استفاده از اين نگهدارنده نيز مشابه پلاکهای متحرک می باشد بدين صورت که بايد در 3-4 ماه اول به صورت 24 ساعته جز زمان غذا خوردن استفاده شود و بعد از آن تا یکسال به صورت شبانه استفاده شود و پس از آن به مرور استفاده از پلاک قطع شود.(در صورت پایان رشد و تعیین وضعیت دندانهای عقل)