مراقبتهای لازم پس از جراحی فک

جراحی فک یک کار تیمی است که معمولا با همکاری متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام میشود. بعد از انجام جراحی فک توسط جراح فک و صورت فک های شما توسط کشهایی به یکدیگر متصل خواهند شد .شما ممکن است در ابتدا از این موضوع احساس ناراحتی کنید اما ارامش خود را حفظ کنید و تلاشی برای زیاد باز کردن فک خود انجام ندهید.  این کشها به شما امکان باز و بسته کردن دهان با دامنه محدود،  خوردن  غذاهای نرم و مایعات را میدهد.

از انجاییکه شما در اتاق recovery بهوش می ایید ممکن است یک لوله داخل بینی شما قرار داده شده باشد که بزودی از بینی شما خارج میشود.شما بعد از خارج کردن لوله بینی قادر به نوشیدن مایعات سبک خواهید بود.باید تلاش کنید روزانه 2-3 لیتر مایعات مصرف کنید گرچه نوشیدن با وجود التهاب و بی حسی لبها در ابتدا دشوار است اما لازم است برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی خود مصرف مایعات را سریعتر آغاز کنید.معمولا بیمار بعد از عمل یک شب در بیمارستان بستری میشود. در طول دوران پس از جراحی باید داروهای تجویز شده توسط جراح خود را بطور کامل مصرف کنیذ.

بعد از جراحی مقداری تورم در صورت ایجاد میشود که کاملا طبیعیست و تا یکهفته بعد از جراحی ادامه دارد و به مرور بر طرف میشود .خون مردگی و کبودی نیز بندرت در بعضی از بیماران دیده میشود که بتدریج بر طرف میشود.

رعایت بهداشت دهان در دوره پس از جراحی بسیار ضروری است بنابراین بعد از هر وعده غذایی دندانهای خود را با یک مسواک نرم تمیز کنید و 4-6 بار در روز دهان خود را با آب نمک (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب ولرم) شست و شو دهید.

طی 7- 10 روز پس از جراحی مقداری خونریزی از دهان طبیعی است اما در صورت هرگونه خونریزی شدید با جراح خود تماس بگیرید.

معمولا شما میتوانی طی 7-10 روز بعد از جراحی فعالیتهای روزانه سبک خود را از سر بگیرید که البته این زمان بسته به شرایط بیمار و با صلاحدید جراح فک متغیر است.

اولین ویزیت شما با متخصص ارتودنسی معمولا حدود هفته 3-6 بعد از جراحی و با ارجاع شما توسط جراح فک و صورت انجام میگیرد.

در طول دوره بهبودی از انجام ورزشهایی که احتمال اسیب به فک در آن زیاد است خودداری کنید اما انحام ورزشهای سبک مثل شنا بلامانع است.

رژیم غذایی

ترمیم کامل استخوان شما حدود 8 تا 12 هفته طول میکشد. در طول 1-2هفته اول  بعد از جراحی سعی کنید غذا را به اندازه های کوچک تقسیم کرده و وعده های غذایی خود را افزایش دهید.رژیم غذایی شما در این مرحله( هفته اول) باید کاملا نرم باشد اما از  هفته دوم می توانید غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی،تخم مرغ و پاستا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و ارام ارام شروع به جویدن کنید.

از هفته3-4 بعد از جراحی می توانید گوشت و مرغ و ماهی نرم شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سعی کنید اندازه لقمه های شما کوچک باشد.ممکن است احساس خستگی زود هنگام در فکهای خود داشته باشید که این موضوع معمولا در طول 2-3 ماه بر طرف میشود.معمولا رژیم غذایی شما از هفته ششم طبیعی میشود.