اورژانسهای ارتودنسی

1-حساسیت ،درد دندانها و احساس لقی در دندانها

در شروع درمان یا بعد از هر ویزیت ممکن است  مقداری ناراحتی یا درد روی دندانهای خود حس کنید. بهتر است در روزهای نخست تا عادت کردن به دستگاهها غذاهای نرم بخورید. برای دردهای اندک می توانید از داروهای  استامینوفن استفاده کنید. قرقره کردن آب نمک گرم نیز می تواند به میزان دو بار در روز کمک کننده باشد. برای این منظور یک قاشق چای خوری نمک را درون ۱۰۰ سی سی آب گرم بریزید و پس از هم زدن به مدت ۳۰ ثانیه قرقره کنید. یک حوله گرم و مرطوب روی سطح بیرونی فک نیز می تواند باعث کاهش درد گردد.

امکان دارد که دندانها در خلال ارتودنسی مقداری لق شوند. این امر در واقع نشان دهنده حرکت کردن آنهاست. بنابراین در صورت احساس لقی در دندانهای خود نگران نباشید.لقی اندک دندانهای در حین درمان ارتودنسی طبیعی است و بتدریج رفع می شود.

2)آزردگی لب و گونه

1452013764لبها، گونه، زبان و دندانهای شما ممکن است طی چند روز اول حساس شوند. قراردادن موم ارتودنسی روی نواحی حساس یا لبه های تیز دستگاهها نیز مفید است. یکی از شایعترین موارد ،آزردگی به دلیل خارج شدن انتهای سیم از بند یا تیوب قرار گرفته بر روی آخرین دندان می باشد.در این موارد بهتر است انتهای سیم را با موم ارتودنسی بپوشانید.

 

Erasserدر صورت بیرون زدگی قسمتی از سیم بدلیل شکستگی یا جابجایی و ازار بافتی میتوان با کمک پاک کن انتهای مداد سیم را از آن ناحیه دور کرد.

 

 

 

3)زخمهای دهانی

در روزهای نخست ممکن است برخی بیماران بدلیل حساسیت بیشتر دچار آفت یا قرمزی گونه ،لبها یا زبان شوند.این یک حالت اورژانس نیست اما میتواند ازاردهنده باشد.شستشوی دهان با آب نمک در این موارد کمک کننده است. معمولا این حالت با گذشت چند روز و تطبیق محیط دهان با براکت و سیم بر طرف میشود.

4)شکستن سیم یا جدا شدن براکتها از دندان

4.--Loose-bracket-with-wax خوردن غذا های سفت میتواند باعث جدا شدن براکت از دندان شده  و در بعضی از موارد حتی باعث شکستن یا خم شدن سیم شود.اگر بند یا براکت هنوز به وایر ارتودنسی وصل است به حال خود باقی گذارید اما هدگیر یا الاستیک به آن وصل نکنید. اگر داخل دهان شما را همچنان آزار می دهد، می توانید با موم ارتودنسی روی آن را بپوشانید. در صورتیکه براکت یا بند شکسته کاملا” از دندان جدا شده است آن را نزد خود نگهداشته و برای نوبت تعیین شده همراه خود بیاورید.در صورتیکه این حالت باعث آزار شما نمیشود تا جلسه بعدی ویزیت خود صبر کنید ور در غیر اینصورت با مطب تماس بگیرید تا وقت اورژانس برای شما در نظر گرفته شود.

5)واکنشهای آلرژیک

Oral-Nickel-Allergy-300x180این واکنشها در ارتودنسی بسیار نادر هستند اما در موارد بسیار نادر ممکن است بعضیبیماران نسبت به فلز نیکل موجود در بعضی دستگاهها حساسیت داشته باشند که علایم آن بصورت   التهاب و قرمزی شدید دهان و لثه بروز میکند.در صورت مشاهده این مورد  حتما” با مطب تماس بگیرید.

6)افتادن جدا کننده ها

separatorحلقه های پلاستیکی جداکننده بطور موقت و معمولا برای مدت یک هفته بین دندانهایمولر در انتهای فک قرار داده می شوند. در صورتیکه  افتادن جدا کننده ها یک روز قبل از وقت تععین شده برای شما رخ دهد نیازی به مراجعه مجدد نیست اما در غیر اینصورت با مطب تماس بگیرید تا جدا کننده هامجددا در محل قرار داده شوند.

7)ضربه یا تصادف

در صورت وارد شدن آسیب جدی به فک یا دندانها باید فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.ضربه به دندانهای شما می تواند جدی باشد.