ملاحظات کلی در شروع درمان ارتودنسی

1.در صورتیکه نیاز به قرار گرفتن بند بر روی دندانهای مولر شما باشد حلقه های جدا کنده در اولین جلسه بین دندانهای عقبی شما قرار می گیرد. دردناک شدن خفیف دندان ها به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد امکان پذیر است. چنانچه جدا کننده یک روز قبل از نوبت ملاقات تعیین شده از محل خارج گردید نیازی به مراجعه مجدد نمیباشد در غیر اینصورت  می بایست حداقل ۳ روز قبل از نوبت ملاقات تعیین شده مجددا به کلینیک مراجعه نمایید تا جداکننده جدید تعبیه گردد.

2.در شروع درمان نگينهایی برروی دندان شما قرار داده میشود  که براکت نام دارد.اين براکتها تا پايان درمان روی دندانهای شما باقی می ماند و به هيچ عنوان امکان برداشتن  انها وجود ندارد.از ميان براکتها سيمی عبور داده می شود که در جلسات معاينه تعويض می شود و به مرور قويتر می شوند. سيم با کمک کشهای ظريفی در داخل براکت تثبيت می شود که هر جلسه عوض شده و می توانند به خواست بيمار رنگی باشند.

3.د ر روزهای نخست نصب دستگاه ارتودنسی و یا پس از هربار ویزیت ممکن است اندکی درد در دندان های خود احساس کنید که در صورت نیاز مصرف استامینوفن در فواصل ۴ ساعت برای حداکثر یکی دو روز بلامانع است.

4.پس از نصب دستگاه ها چند روز طول می کشد تا گونه ها و لب های شما به برجستگی های براکت ها و یا بند ها عادت کند.به همین منظور بهتر است طی 10 روز اول به طور مرتب از دهانشویه اب نمک رقیق استفاده کرده و با انگشت مخاط لب و گونه را ماساژ دهید. در 10-7 روز ابتدايی مخاط داخلی لبها و گونه ها که در تماس با براکتها قرار دارند ممکن است مقداری آزرده شده و گاهی حتی زخمی شوند برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از آن ها می توانید قطعاتی از موم های مخصوصی که در اختیار شما قرار گرفته است را روی نقاط آزار دهنده قرار دهید.معمولا این مشکلات حداکثر 7 تا 10 روزبعد از شروع درمان بر طرف می گردد.

5.احساس لقی دندان و درد در طول درمان ارتودنسی خصوصا ما ههای ابتدایی کاملا طبیعی و بدلیل شروع حرکت دندان در استخوان می باشد بنابراین در صورت احساس لقی یا درد نگران نباشیدزیرا این لقی در پایان ارتودنسی بر طرف میشود.

6.رعایت بهداشت و استفاده از مسواک-مسواک بین دندانی-نخ دندان و دهانشویه فلوراید و اب نمک درطول دوره درمان ارتودنسی بسیار ضروری می باشد.همچنین مناسب است که هر 3 ماه توسط دندانپزشک معاینه شده و در صورت لزوک اقدام لازم جهت جرمگیری یا ترمیم و یا سایر خدمات مورد نیاز انجام شود تا از بروز مشکلاتی از قبیل بیماریهای لثه و یا پوسیدگی دندانی جلوگیری شود.

7.شما بايد در مقاطع 6-4 هفته يکبار ويزيت شويد که در هر جلسه بعد از سفت کردن سيمها و فعال کردن کشها و فنر ها ممکن است مقداری  درد احساس شود که به تدریج کاهش می يابد.

.