ارتودنسی ، ونیرهای کامپوزیتی یا لامینیت

veneers_1درمانهای زیبایی مانند لامینیت و یا ونیرهای کامپوزیتی درمانهای جذابی هستند که اخیرا تبلیغات زیادی در مورد آنها صورت گرفته و با توجه به زمان کوتاه انجام این درمانها بیماران زیادی برای داشتن لبخندی زیبا بدنبال انجام ان هستند. این درمانها در کنار ارتودنسی راههای متفاوت اصلاح طرح لبخند بوده و هیج یک جایگزی دیگری نیستند بلکه مکمل هم برای اصلاح مشکلات دندانی میباشند. هر یک از این درمانها مزایا و معایب خود را دارند . ضروری است که بدانیم هر یک از این درمانها راه حل مشکل خاص دندانی میباشند و نمیتوان برای همه افراد درمان یکسانی را در نظر گرفت.

لامینیت (Laminate) پوشش بسیار نازکی از جنس پرسلن است که به سطح بیرونی دندان می چسبد. آنچه که مسلم است این است که برای مراجعه کننده هایی که سطح بیرونی دندان با پوسیدگی، شکستگی یا تغییر رنگ قابل توجه همراه باشد، لامینیت درمان مناسبی می تواند باشد . باید در نظر داشته باشید که به اندازه ضخامت لامینیت از سطح بیرونی دندان تراش میخورد، پس اینکاربا تراش دندانی همراه است.متاسفانه لامینیت یک درمان تهاجمی و غیر قابل بازگشت است که نیاز به برداشتن مقداری از سطح دندان دارد و اگر به هر دلیل بیمار ناچار به برداشتن لامینیت باشد  دندان مورد نظر باید مجددا با لامینیت دیگر پوشانده شده و یا برای قرار گیری روکش به میزان بیشتری تراشیده شود.در بیمارانی که دارای بهم ریختگی دندانی هستند قرار دادن لامینیت مستلزم برداشتن مقدار زیادی از بافت دندان است .به همین دلیل لامینیت در افرادی که دارای دندانهای نامرتب هستند گزینه مناسبی محسوب نمیشود. همچنین باید اضافه کرد که در دندان دارای موقعیت غلط در قوس دندانی و بی نظم، استفاده ازلامینیت ها ها به دلیل به هم زدن کانتور( شکل طبیعی)  دندان، زیبایی مناسب را تامین نمی کنند.   در این موارد بهترین درمان، برای اصلاح ناهنجاری و بی نظمی دندان ارتودنسی است.

یکی دیگر از روشهای رایج  روکشها یا ونیرهای کامپوزیت می باشد.این روش نسبت به لامینیت محافظه کارانه تر بوده و بافت زیادی از دندان برداشته نمیشود.از جمله مزایای آن امکان انجام تغییرات در حین درمان بر حسب سلیقه بیمار و صلاحدید دندانپزشک می باشد.برای مثال فرم یا رنگ ونیرهای کامپوزیتی قابل اصلاح میباشد.معمولا عمری حدود 4-8 سال دارند و البته دارای معایبی چون تغییر رنگ در طول زمان یا شکستن در اثر فشارهای سنگین نیز هستند که خوشبختانه به راحتی قابل ترمیم با کامپوزیت می باشند.. ونیرهای کامپوزیتی گزینه مناسبی برای درمان مشکلات دندانی در افرادی هستند که دندانهای نسبتا مرتب و سالم دارند. این درمان  برای بیماران دارای پوسیدگی دندانی، تغییر رنگ داخلی (ونه تغییر رنگ خارجی که با روشهای بلیچینگ قابل درمان است) و شکستگی دندان اثرات زیبا دارد. اما  در بیمارانی که دارای بهم ریختگی زیاد دندان ها یا کمبود فضا هستند انجام ونیرهای کامپوزیتی یا لامینیت بدون انجام ارتودنسی منجر به ترش زیاد دندان و از بین رفتن بافتهای دندانی می شود .صورتیکه ادعا شود اصلاح بهم ریختگی بدون تراش انجام میگیرد راهی بجز برجسته کردن سطح دندان وجود ندارد که منجر به از دست رفتن زیبایی و ظاهر غیر طبیعی دندان میشود.

باید توجه داشت که بی نظمی دندانی باید با درمان ارتودنسی اصلاح گردد .در مواردی که بیماران دارای دندانهای سالم و بدون پوسیدگی هستند بهترین راه زیبا سازی لبخند مرتب سازی دندانها با ارتودنسی و انجام بلیچینگ(سفید کردن دندان ها)در صورت تمایل بیمار به روشن تر شدن رنگ دندان است. دندانهای سالم را نباید تحت درمانهای مهاجم که نیاز به تراش دندان دارند، قرار داد . اما در عین حال این به معنی انکار درمان لامینیت یا روکش کامپوزیت برای اصلاح شکل دندان پوسیده، بد رنگ و شکسته نمیباشد.اگرچه فاکتور زمان در درمانهای ارتودنسی جزء معایب آن شمرده می شود اما با توجه به پایدار بودن نتیجه درمان و عدم آسیب به بافتهای دندانی در بسیاری از موارد بهترین درمان محسوب میشد.بطور کلی  باید مواظب باشیم که هر درمانی مورد تجویز خود را دارد و دراین مورد به دقت با ارتودنتیست ویا دندانپزشک خود مشورت نمایید.